English version



Het maken van Bi-quad antennes voor wifi


Een praktische handleiding



Op 6 oktober 2002 werd door Marten Vijn (WirelessLeiden) een duidelijke, praktische workshop bi-quads maken gegeven. Dank zij hem kon deze pagina gemaakt worden.
Bi-quads zijn eenvoudige richtantennes voor het gebruik bij 2.4 Ghz radioverkeer, in de praktijk vooral gebruikt voor draadloze netwerken, ook wel Wifi.

Dit type antenne is vrij gemakkelijk zelf te bouwen. Ze zijn bovendien niet erg kritisch wat betreft de precieze afmetingen en montage. Ze doen het bijna altijd. ze leveren een versterking van 8-10 dB, wat vrij goed is.

Ze zien er zo uit:

plaatje bi quad

De antenne bestaat uit een stukje printplaat van 10 x 15 cm waarin precies in het midden een gat wordt geboord:

Een female N-connector:

n-connector

En een stuk gevouwen koperdraad>

Het koper- of messingdraad moet bij voorkeur 1.5 mm dik zijn. De (binnen-)zijden van de vierkanten (quads) moeten ca. 28 mm lang zijn. Dit luistert vrij nauw, hoewel een marge van een millimeter wel door de beugel kan.

De volgende link geeft een mooie overzichtstekening met de verschillende maten: wleiden.webweaving.org/bq.pdf

Het buigen van het koper is vrij lastig. Marten heeft er een speciaal buighoutje voor in elkaar geknutseld:

Maar met een stel tangetjes is het ook goed te doen.

Het is van belang dat het geheel mooi plat wordt (in een vlak ligt). Dat is te controleren door het koperen bouwsel op een vlakke ondergrond te leggen. Het moet dan niet "wiebelen".

Als alles in orde is wordt het koper aan het chassisdeel gesoldeerd:

Let daarbij op dat de afstand van het koperdraad tot het printplaatje ongeveer 15-17 mm moet zijn. Bij het hier getoonde chassisdeel is dit in te stellen. Bij andere modellen is dat moeilijker in is het een kwestie van op de goede afstand solderen.

De twee uiteinden van het gevouwen koperdraad vormen samen een contactpunt dat aan het chassisdeel moet worden bevestigd. Ze worden dus ook met soldeer verbonden. Het andere contactpunt ligt aan de "overkant", waar het koperdraad een knik naar binnen maakt. Op de volgende foto is dit te zien:

soldeerpunten

Er is geen plus of min. Het maakt niet uit welke kant van het koper aan het midden van het chassisdeel wordt bevestigd en welke aan de chassiskant.

Het solderen kan het best met een redelijk zware soldeerbout gebeuren. Ik gebruik een soldeerpistool. Met mijn 25 Watt soldeerboutje vloeide het niet echt lekker.

Het resultaat wordt nu zoals boven al getoond:

De antenne is nu klaar voor gebruik. Maar is raadzaam wel eerst even te testen of alles wel contact maakt en of er geen sluiting is ontstaan door het solderen.

Het is handig om de antenne in een doosje te monteren. Geschikt zijn magnetrondoosjes, zoals die wel bij kant en klare maaltijden worden meegegeven, ook plastic doosjes van videobanden zijn een goede maat. Ze moeten echter geen vocht of metaal bevatten, een goede test is om het doosje even in de magnetron te leggen, als het niet warm wordt is het ok. Als het wel warm wordt kunnen er verliezen optreden.

Veel succes.

Tom Duijkers

mail
Laatst bijgewerkt op 2 september 2005