Dagboek

Click here for English textEnglish
Nederlands

Evelien's HomepageHomepage
Dagboek
Evelien's Audio ColumnsColumns
Evelien's ZoekmachineZoeken
Evelien's ToneelpaginaToneel
Evelien's Acorn paginaAcorn
RobocupRobocup
Evelien's BookmarksLinks
GamesGames
Evelien's CVCV
Evelien's BBS emulatieBBS



Labels

Eindhoven
Elektorlive
Elektronica
Gniffels
Make-up
Medisch
Nieuw-Zeeland
Second Life
TenT
Transitie
Treinen

2004-11-24

Tramlijn Begeerte 

Tramlijn Begeerte(A streetcar named Desire) Met deze (bestaande) tram, die naar eindpunt "Desire" ("Begeerte") in New Orleans rijdt, komt Blanche Dubois het leven van haar zuster Stella binnenrijden. Stella is getrouwd met de ruige Stanley Kowalski in een relatie die grotendeels op fysieke liefde is gebaseerd.
Stanley ontrafelt genadeloos het web van sjieke fantasieën dat Blanche om zich heen weeft. Hij komt erachter dat Blanche na de dood van haar man aan de drank is geraakt, prostitutie heeft bedreven en haar baan als lerares is kwijtgeraakt.
Blanche doet een laatste poging om uit haar ineenstortende wereld te komen door Mitch, een vriend van Stanley, voor zich te winnen. Maar Stanley vertelt Mitch de waarheid over Blanche en geeft haar een buskaartje naar huis.
Na een serie crises eindigt het met de totale instorting van Blanche, die onder het voorwendsel van een zeereis naar een krankzinnigeninrichting wordt gebracht.


Tekst: Tennessee Williams. Regie: Léon van der Sanden. Spel: Marie-Christine de Both, Gitta Fleuren, Hans Trentelman en Hans van Leipsig. Helaas kon Marie-Christine vanavond niet spelen, omdat ze herstellende is van een operatie. In haar plaats speelde Harriët Stroet.

"Tramlijn begeerte" behoort tot de verplichte bagage van elke toneelbezoeker en elke toneelmaker. Het is een echte uitdaging voor spelers en regisseurs om dit op de planken te zetten, want het is beslist geen gemakkelijk stuk.

Dit keer wil ik mijn verhaal eens bij het einde beginnen, dus bij een staande ovatie. De spelers van theatergroep "Het Vervolg" hadden die ook zeker verdiend. Wat een geweldig stuk, wat een mooie bewerking, wat een fantastisch spel!

Voordat het stuk begon, was er eerst een voorbespreking in de foyer. Timothy de Gilde interviewde vanavond Hans Trentelman, die in het stuk de rol van Stanley speelt.
Het stuk is een echte theaterklassieker, maar wat betekent dat nou precies? Het is een stuk, dat over meerdere generaties heen blijft boeien.

Timothy legde veel verbanden tussen het eigen leven van Tennssee Williams en het stuk. Net als Blanche trok Tennessee naar New Orleans in de hoop daar een nieuw leven te beginnen. Hij had daarbij wel meer succes dan Blanche. Hij veranderde zijn naam, kwam openlijk uit voor zijn homoseksualiteit en ging zich toeleggen op toneelschrijven.

In het originele stuk komen 12 rollen voor, maar hier was het teruggebracht tot 4 rollen. Blijft het stuk dan nog wel overeind? Nou, zeker weten! Blanche, Stanley, Stella en Mitch zijn de vier sleutelfiguren in het stuk. De rest is in feite versiering. Zo was de ontmoeting tussen Blanche en de krantenbezorger weergegeven in de vorm van een fantasie van Blanche. Waarom niet? Blanche leeft sowieso in een fantasiewereld. Het paste er uitstekend in.

Natuurlijk was het stuk iets korter geworden dan het origineel. Maar dat maakte het alleen maar krachtiger. En ook zwaarder voor de hoofdrolspelers, want ze krijgen geen moment rust. Twee uur spelen zonder pauze is erg zwaar, zeker als het zo lichamelijk is als in dit stuk. Er wordt gevochten, gevreeën, verkracht... Geloof me, dat vraagt veel van de spelers. Zeker de scène waarin Blanche minutenlang naakt onder de douche staat terwijl ze een moeilijke monoloog uitspreekt, vind ik een enorme prestatie. Dat moet je toch maar durven en kunnen! Daar heb ik echt bewondering voor!


Ik raad iedereen aan om naar dit stuk te gaan kijken.
En dat kan, want het wordt nog 24 keer opgevoerd:

25 november: Arnhem www.schouwburg-arnhem.nl (Met inleiding vooraf)
26 november: Leiden www.leidseschouwburg.nl (Met inleiding vooraf)
27 november: Winschoten 05797-415555
30 november: Venray www.schouwburgvenray.nl
1 december: Hoogeveen www.detamboer.nl (Met inleiding vooraf)
3 december: Amsterdam www.theaterbellevue.nl
4 december: Amsterdam www.theaterbellevue.nl (Met inleiding vooraf)
5 december: (matinee) Amsterdam www.theaterbellevue.nl
7 december: Gouda www.goudseschouwburg.nl
8 december: Zoetermeer www.stadstheater.nl
11 december: Breda www.chasse.nl (Met inleiding vooraf)
14 december: Weert www.munttheater.nl (Met inleiding vooraf) uitverkocht
15 december: Venlo www.maaspoort.nl (Met inleiding vooraf)
16 december: Roermond www.oranjerieroermond.nl (Met inleiding vooraf)
17 december: Etten-Leur www.nobelaer.nl
18 december: Drachten www.lawei.nl (Met inleiding vooraf)
21 december: Kerkrade www.parkstadlimburgtheaters.nl
6 januari: Maaseik (B) www.maaseik.be
7 januari: Den Haag www.theateraanhetspui.nl
8 januari: Den Haag www.theateraanhetspui.nl
11 januari: Apeldoorn www.orpheus.nl
13 januari: Tiel www.agnietenhof.nl (Met inleiding vooraf)
14 januari: Wassenaar www.warenar.nl
15 januari: Hasselt (B) www.cchasselt.be


de film is ook heel mooi

 


<< Home

Volg deze blog

© 1985-2006 E.G. Snel

This page is powered by Blogger. Isn't yours?