Dagboek

Click here for English textEnglish
Nederlands

Evelien's HomepageHomepage
Dagboek
Evelien's Audio ColumnsColumns
Evelien's ZoekmachineZoeken
Evelien's ToneelpaginaToneel
Evelien's Acorn paginaAcorn
RobocupRobocup
Evelien's BookmarksLinks
GamesGames
Evelien's CVCV
Evelien's BBS emulatieBBS



Labels

Eindhoven
Elektorlive
Elektronica
Gniffels
Make-up
Medisch
Nieuw-Zeeland
Second Life
TenT
Transitie
Treinen

2004-08-07

Draailier 

De eerste zaterdag van de maand is in Eindhoven T&T-avond. Dit keer hoefde ik niet achter de bar en ik hoefde ook geen laserbehandeling te ondergaan. En ik had zelfs niet zoveel zin om te gaan! Elke maand weer daar naartoe? Je wilt ook wel eens rustig thuis blijven! Maar dat heb ik niet gedaan. En ik kreeg er ook geen spijt van. Ik heb vanavond weer een nieuwe vriend(in) leren kennen.
Zhij is nog niet zo lang geleden tot de ontdekking gekomen dat de gewone hokjes 'man' en 'vrouw' te beperkend zijn om alle mensen te plaatsen. Maar gelukkig zit zhij niet als een zielig hoopje mens bij de pakken neer. Welnee! Zhij heeft een eigen leven en was zaterdag nog actief als straatmuzikant in Eindhoven.

Muzikant? Met welk instrument dan?
Met een draailier!
Wat is dat???
Goeie vraag! Een draailier is een middeleeuws instrument. Het lijkt niet op de instrumenten, die we vandaag de dag kennen. Misschien lijkt het geluid nog wel het meeste op een doedelzak, maar een doedelzak is een blaasinstrument en een draailier is een snaarinstrument.
Het ziet er een klein beetje uit als een viool, maar er zit geen strijkstok bij. In een draailier worden de snaren in beweging gebracht door een schijf die ronddraait. Zo krijg je dat karakteristieke geluid, dat veel mensen omschijven als 'gejengel', maar dat de echte liefhebbers meteen weten te herkennen en te waarderen. Een ander verschil is, dat je niet met de hand de lengte van de snaren hoeft te beperken, dat gaat door middel van toetsen.

Ik hoor dus tot de 'liefhebbers'. Ik vind muziek van een draailier echt heel mooi. Een voorbeeld van een Nederlandse groep, die de draailier gebruikt is Pekel. Je kunt de draailier (en het mondorgel) bijvoorbeeld heel mooi horen in "Jan Mijne Man" en in "Cupidootje"... [Helaas blijkt dat deze links niet meer werken. Op de site van Pekel kun je nog wel voorbeelden van hun muziek horen.]

Ik ben dol op muziek. Ook de theorie die er achter zit. Ook hoe je instrumenten bouwt en hoe die werken. Jammer genoeg kan ik zelf geen muziek maken. Niet zonder de hulp van een MIDI-sequencer in elk geval.

Maar het is geweldig interessant om met muzikanten en instrumentenbouwers te praten. Zo'n mogelijkheid werd me dus vanavond zomaar in de schoot geworpen!

Iemand heeft me gewezen op een site met MP3tjes van draailierdeuntjes:

http://www.midcoast.com/~beechhil/vielle/sounds.html

In de stukjes "short sample" en vooral "The dining table" hoor je waarom de
draailier ook wel eens de middeleeuwse synthesizer genoemd wordt. In deze
stukjes hoor je één enkele draailier.


(Eerdere T&T-avonden: juli, juni, mei en april).

Labels:



This comment has been removed because it linked to malicious content. Learn more.

 


<< Home

Volg deze blog

© 1985-2006 E.G. Snel

This page is powered by Blogger. Isn't yours?